Farmakologiczne leczenie alkoholizmu

przez | 20 marca, 2012

farmakologiczne leczenie alkoholizmuFarmakologiczne leczenie alkoholizmu.
Historia farmakologicznego leczenia alkoholizmu z użyciem współczesnych leków zaczyna się w 1948 roku, gdy po raz pierwszy zaczęto stosować Disulfiram. Zaraz po tym, w latach pięćdziesiątych, ukazała się postać Disulfiramu do implantacji, zwana potocznie „wszywką”.
Do dziś wzbudza ona liczne kontrowersje i skrajnie różne stanowiska w środowiskach lekarzy i terapeutów.

Zastosowanie innych grup leków np. leków przeciwdepresyjnych, przeciwdrgawkowych okazało się mieć bardzo ograniczone wskazania. Stosuje się je głównie w Alkoholowym Zespole Abstynencyjnym, padaczce alkoholowej, w przypadkach gdy uzależnieniu towarzyszą zaburzenia afektywne.
W 1993 roku został zarejestrowany do leczenia alkoholizmu francuski lek Akamprozat, sprzedawany jako Campral. Działanie Akaprozatu ma modulować wrażliwość receptorów powiązanych z aminokwasami pobudzającymi NMDA i receptorów GABA. Co klinicznie ma zmniejszać głód alkoholowy , wydłużać abstynencję i zmniejszać ilość spożywanego alkoholu etylowego. Liczne już w tej chwili badania wskazują na skuteczność Campralu wynoszącą ok. 10% w skali roku.
W 1994 roku amerykański FDA zatwierdził preparat Naltrexone do leczenia uzależnienia od alkoholu. A dokładnie doustną formę tego leku, formę iniekcji o przedłużonym działaniu wprowadzono do leczenia w 2006 roku. Naltrexone jest antagonistą, „blokerem” receptorów opiatowych, związanych z działaniem endorfin. Poprzez hamowanie działania receptorów opiatowych działa on również na tzw. Układ nagrody zależny w mózgu od Dopaminy. Hamując wspomniane układy Naltrexon znosi lub istotnie zmniejsza euforyzujące działanie alkoholu etylowego. Klinicznie ma to wpływ na wydłużenie okresu abstynencji, znaczną redukcję spożywania alkoholu, zmniejszenie odczuwania głodu i przymusu picia. Wyraźnie poprawia jakość życia pacjentów i redukuje szkody społeczne i zdrowotne alkoholizmu. Skuteczność terapii jest oceniana bardzo różnie i skrajnie, zależnie od środowisk. \
W naszym kraju Akamprozat jest zarejestrowany do leczenia choroby alkoholowej i jest dostępny a aptekach. Naltrexon nie posiada rejestracji, jednak jest dostępny w aptekach na zasadzie importu docelowego.
W Polsce tylko w jednym prywatnym szpitalu stosuje się dość powszechnie farmakologiczne metody leczenia alkoholizmu.
W naszym kraju leczenie choroby alkoholowej zostało zdominowane przez lobby humanistyczne. Praktycznie w niewielkim stopniu zajmują się nim lekarze. Głównie robią to pedagodzy, socjolodzy, psycholodzy. Więc oczywistym jest, że sami nie posiadając wiedzy biologicznej, ograniczają dostęp do niej pacjentom. Niestety wydaje się być pewne, że możliwości tzw. psychoterapii zostały już zoptymalizowane i jej skuteczność nie przekracza 10%.
Faktem jest, że pojmowanie alkoholizmu jako choroby mózgu i stosowanie farmakoterapii, jest obecnie światowym standardem.

źródło: http://leczyc.pl/leczenie-alkoholizmu/leczenie-farmakologiczne/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *