Online u psychiatry

przez | 14 października, 2020

lekarz psychiatra onlineTen wpis to list od pacjenta, który od lat korzysta z pomocy psychiatry. Jest jego subiektywnym spojrzeniem na formę pomocy online. Staje się ona coraz bardziej popularna i myśliwy, że warto jest podjąć szczegółową dyskusję o psychiatrii online. Jest często nieoceniona, jednak niesie tez pewne zagrożenia dla pacjentów. Przed wyborem formy wizyty warto przemyśleć problem. Czy wizyta online jest zawsze dobra? czy może lepiej zdecydować się na osobisty kontakt z lekarzem psychiatrą?

„Z pomocy lekarza psychiatry korzystam już 25 lat. Choruje na CHAD czyli Chorobę Afektywną Dwubiegunową. Przeszedłem różne etapy leczenia. Zachorowałem na studiach. Depresja, pierwsza jeszcze nie leczona, następnie mania z psychozą, byłem hospitalizowany. Później jeszcze kilka pobytów w szpitalu spowodowanych głównie tym, że odstawiałem leki. Nie czułem się chory, miałem nadzieję, że sam wygram z chorobą. Były próby samobójcze, rozwody(dwa), kilka razy traciłem majątek życia i zaczynałem od nowa. W końcu w okolicach 40-stki podjąłem stałą współpracę z lekarzem.

Można powiedzieć, ze od razu ustaliliśmy program leczenia. CHAD leczy się głównie stabilizatorami nastroju, za najskuteczniejszy z nich uważa się Lit. Na drodze prób doszedłem do wniosku, ze potrzebuję przyjmować dwa stabilizatory, wtedy mój stan jest stabilny i nie występują epizody depresji i manii. Od tego czasu obserwuję w życiu rozwój. Stabilne życie zawodowe, rodzina, kilkanaście lat nie widziałem szpitala.

Leczenie stabilizatorami nastroju wymaga okresowych badań krwi. Należy monitorować ich stężenie w surowicy. Poza tym muszę regularnie przyjmować leki i potrzebuję na nie recepty.

Od roku odbywam tylko wizyty online, rozmawiam z lekarzem telefonicznie, on wystawia skierowania i recepty w wersji elektronicznej. Jednak muszę podkreślić, że gdyby nastąpiło pogorszenie natychmiast zgłosiłbym się do lekarza osobiście. Wizyty online są wygodne, zaoszczędzam czasu, kosztów, zaraz po wizycie mogę wykupić leki w aptece. Mogę odbyć wizytę z każdego miejsca na Świecie. Jednak wiem, że nic nie zastąpi osobistego kontaktu z psychiatrą, sam dojrzewałem do tego 25 lat i tego Wam życzę.”

Te słowa pacjenta to tylko praktyczna wskazówka. Każdy sam powinien rozważyć czy nowe formy działalności lekarskiej są dla niego odpowiednie. Jako redakcja nie polecamy psychiatrii online do dokładnej diagnozy czy pierwszych kontaktów z lekarzem.

Publikujemy ofertę psychiatry online http://psychiatra-gabinet.pl/online/, można szczegółowo zapoznać się co możemy osiągnąć poprzez wizytę online a jakie są ograniczenia.

Jeden komentarz do „Online u psychiatry

  1. Lena

    Dotychczas nigdy nie korzystałam z pomocy lekarza online a tym bardziej psychiatry. Jednak obecnie w czasie pandemii straciłam kontakt ze swoim lekarzem. Bałam się, że zabraknie mi leków. Znalazłam kontakt w internecie, opowiedziałam o swoim problemie i bez problemu otrzymałam receptę na lek który przyjmuję od kilkunastu lat z dobrą poprawą. Nie wiem czy zdecydowałabym się na wizytę w kryzysie ale w prostych poradach, przedużeniu leczenia to wizyty online u psychiatry to bardzo wygodna forma. I pozwala zaoszczędzić trochę gotówki.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *