Detoks alkoholowy, dlaczego w oddziale?

przez | 18 października, 2021

Detoks alkoholowy dlaczego w oddziale?

Wskazania do detoksykacji alkoholowej są dość jasno określone. Jest to procedura leczenia alkoholowych zespołów abstynencyjnych. Występują on z reguły u osób uzależnionych od alkoholu po przerwaniu ciągu picia. Ciągiem nazywamy spożywanie alkoholu przewlekle, minimum przez dwa dni i dłużej. AZA czyli alkoholowy zespół abstynencyjny ma dość charakterystyczny przebieg. Składają się na nie objawy:

  • zaburzenia somatyczne związane z pobudzeniem układu nor-adrenergicznego; szybka akcja serca, tachykardia(powyżej 100 uderzeń na minutę), kołatanie serca, podwyższone wartości ciśnienia tętniczego, skoki ciśnienia, wzmożona potliwość, drżenie rąk lub całego ciała, po ciągach alkoholowych obserwuje się podwyższone wartości glikemii, bóle brzucha, objawy dyspeptyczne, biegunki.
  • zaburzenia psychiczne: niepokój, lęk, złe samopoczucie, obniżony nastrój, nastrój dysforyczny, zaburzenia snu, trudności w zasypianiu, sen płytki, przerywany, krótki

Taki przebieg maja z reguły niepowikłane alkoholowe zespoły abstynencyjne. Niestety niekiedy w przebiegach AZA obserwujemy groźne dla zdrowia i życia powikłania:

  1.  u około 30% osób uzależnionych od alkoholu w fazie przewlekłego picia po nagłym odstawieniu alkoholu lub gwałtownym zredukowaniu dawki spożywanego alkoholu występuje padaczka alkoholowa. Drgawki grożą urazem, głównie głowy, przygryzieniem języka, mogą też występować gromadnie lub przejść w status padaczkowy. Zawsze stanowią poważne zagrożenie życia.
  2. u około 5% pacjentów z grupy wymienionej wyżej w przebiegu AZA rozwija się majaczenie alkoholowe zwane drżennym lub delirium tremens . To zespół zaburzeń świadomości ze znacznym pobudzeniem i omamami wzrokowymi, słuchowymi, czuciowymi. Majaczenie może trwać do tygodnia a jego następstwa mogą być bardzo poważne. Obecnie w wyniku profesjonalnego leczenia znacznie zmniejszyła się śmiertelność delirium, wcześniej notowano do 40% przypadków śmiertelnych, obecnie zgony obserwuje siew ok. 1,5% przypadków. Po majaczeniu może rozwiną się halucynoza alkoholowa, przewlekła psychoza z przykrymi omamami słuchowymi. W części przypadków obserwujemy tragiczne następstwa w postaci poważnych encefalopatii: Psychozę Korsakowa(nieodwracalne zaburzenia pamięci z konfabulacjami), encefalopatie Wernickego.

Oba wymienione powikłania AZA wymagają detoksykacji w warunkach szpitalnych bezwzględnie.

Oczywiście większosć przypadków alkoholowych zespołów abstynencyjnych ma przebieg łagodny i nie wymaga hospitalizacji. Profesjonaliści dokonują oceny stanu ogólnego i psychicznego pacjenta, ustalają wskazania, mogą posiłkować się skalą CIWA-A stosuje się ją do oceny ciężkości objawów AZA. Wg wskazań skali do 10 punków nie jest wymagana pomoc medyczna, w zakresie 11-19 punków można udzielić pacjentowi pomocy ambulatoryjnej, od 20 punków mówimy o stanie ciężkim i wymagane jest leczenie szpitalne.

A dlaczego powinniśmy leczyć bardziej nasilone AZA w trybie stacjonarnym?

Przede wszystkim dla bezpieczeństwa chorego i skuteczności leczenia.

AZA trwa do tygodnia, domowe detoksy alkoholowe to przeważnie mało profesjonalne działania. Obecnie takie usługi proponują nawet ratownicy medyczni i pielęgniarki bez uprawnień do wykonywania tej procedury. Nie potrafią zbadać pacjenta i ocenić jego stanu, podają mu leki często w stanie upojenia alkoholowego, stwarzając zagrożenie dla jego życia i zdrowia. Podają to co akurat udało im się „wynieść” z miejsca pracy. Nie mają uprawnień do przepisywania leków i ich ordynowania, wiec muszą kraść leki lub współdziałają z nieuczciwy lekarzami, którzy udostępniają im leki „w ciemno”. Tzw domowe odtrucie alkoholowe trwa z reguły 1-1,5 godziny. Podaje się 1 lub dwie kroplówki bez znaczenia klinicznego i pozostawia pacjenta w domu. Osoba uzależniona nie myśli racjonalnie a AZA zaczyna się u niej rozwijać. Czuje się coraz gorzej i albo sięga po alkohol albo przyjmuje kolejne leki pozostawione przez „odtruwaczy” bez kontroli często jeszcze w stanie upojenia.  Zagrożenie jest oczywiste.

Detoks alkoholowy powinien być prowadzony pod kontrolą, każdy pacjent wymaga innych procedur, leków i ich dawek.

Leczenie powinno trwać do ustąpienia objawów zespołu abstynencyjnego.

Warunki domowe często nie sprzyjają detoksykacji, sama izolacja w oddziale uspokaja i zmniejsza objawy głodu alkoholowego.

W trakcie detoksykacji pacjent powinien też spotkać się ze specjalistą psychoterapii uzależnień, być motywowany do podjęcia terapii uzależnienia po detoksykacji.

Myślę, ze ten tekst przybliżył Państwu problem AZA i jego leczenia, osobom zainteresowanym procedurą detoksykacji alkoholowej  polecamy stronę: https://medox.org.pl/detoksykacja-alkoholowa/

Można tam szerzej zapoznać się z tematem detoksu alkoholowego, przeczytać w jakich warunkach powinien być leczony pacjent, jak powinien przebiegać monitoring jego stanu, jakie powinno się wykonać badania laboratoryjne i jak powinno wyglądać wzorowe leczenie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *