Od kilkunastu lat obserwujemy nowe trendy w leczeniu alkoholizmu. Współczesna medycyna i psychologia stoją na stanowisku, że choroba alkoholowa według dzisiejszego stanu wiedzy uznawana jest za nieuleczalną. Niemniej jednak pewne grupy skupiają się na idei redukcji szkód wynikających z uzależnienia, chcą ograniczać powikłania społeczne, zdrowotne, socjalne, w tym finansowe. Uważają, ze stanowcze redukcje procentów występowania: marskości wątroby, padaczki alkoholowej, epizodów psychotycznych, kardiomiopatii i polineuropatii przyczyni się do poprawy jakości życia i funkcjonowania pacjentów oraz zmniejszy społeczne nakłady na leczenie alkoholików. Jest rzeczą oczywistą, że można to osiągnąć poprzez redukcję ilości wypijanego alkoholu przez osoby uzależnione. Przemysł farmaceutyczny odpowiedział na te wyzwania.
Dzięki badaniom nad innowacyjnym lekiem Nalmefenem, wykryto, że substancja ta wykazuje wspomniana skuteczność. Po latach prób, założona w Danii firma produkująca leki Lundbeck, wprowadza na rynek farmaceutyk Selincro, który jest preparatem Nalmefenu. Pierwsze analizy przeprowadzone na grupie liczącej ponad 1200 osób uzależnionych od alkoholu wykazują, że substancja ta potrafi zredukować dzienne spożywania etanolu nawet trzykrotnie. Lek według zaleceń producenta przeznaczony jest dla osób z chorobą alkoholową, które nie mogą całkowicie odstawić alkoholu pomimo prób leczenia. Należy tu wspomnieć, iż nie jest to pierwszy farmaceutyk o mechanizmie działania opartym na blokowaniu receptorów opiatowych w mózgu człowieka i poprzez to hamujący przyjemne działania wywołane alkoholem. Dotychczas stosowany był już od kilkunastu lat Naltrexon.
Po analizie lek został już zarejestrowany i dopuszczony do obrotu na terenie całej EU. Można go więc już kupić w polskich aptekach, znalezione przez nas oferty aptek podają cenę Selincro na poziomie 285 złotych polskich za opakowania zawierające 14 tabletek. Producent zapewnia, że działanie leku utrzymuje się przez 48 godzin. Zaleca przyjmować specyfik na co najmniej godzinę przed ewentualnym spożyciem alkoholu.
Leczenie musi odbywać się pod ścisłą kontrola lekarza, specjalisty doświadczonego w terapii alkoholizmu. On też dokonuje wstępnego badania pacjenta, ustala wskazania i zapisuje lek ponieważ jest on wydawany jedynie na receptę. Natomiast pacjent obowiązany jest przed włączeniem terapii prowadzić samodzielnie rejestr dziennych dawek spożycia alkoholu, minimum przez dwa tygodnie. Ma to znaczenie ponieważ lek zalecany jest osobom spożywającym ponad 40 g czystego etanolu w przypadku kobiet i 60 gramów w przypadku mężczyzn. Dodatkowo pacjent musi brać udział w programie terapeutycznym polegającym na oddziaływaniach terapeutycznych poprzez: elementy psychoterapii, psychoedukacji.
Stosowanie tej metody nie zaprzecza dążeniom do całkowitej abstynencji, jednak zakłada dochodzenie do tego celu etapowo.
- uświadomienie problemu uzależnienia pacjentowi, uzyskanie choćby minimalnego wglądu
- następnie prowadzenie psychoterapii służącej zmianie postaw, nawyków, zachowaniu całkowitej abstynencji
- kontynuowanie terapii i zapobieganie nawrotów picia
Trzeba przyznać, iż to narzędzie i spojrzenie z nim związane stanowią zupełnie nowe trendy w leczeniu alkoholizmu.