Neurologia w Kraju

przez | 31 marca, 2012

Zdarza się, że z dnia na dzień odczuwamy silne bóle o podłożu neurologicznym. To efekt dużej ilości czynników, które w pewnym okresie czasu wywołują poważne przypadłości. Nikt, kto ma na sercu własne zdrowie, nie lekceważy takich objawów. Dość często jest to przyczynek do nieprzyjemnej choroby. Brak reakcji w takim momencie, oznacza nagłe pogorszenie stanu chorego. Z tego powodu dobrym pomysłem jest, by wybrać się do neurologa, w celu sprawdzenia czy dane objawy są oznaką poważnego schorzenia.

Co jest przedmiotem pracy neurologa? Lekarzy tej specjalności interesują choroby związane z układem nerwowym (zarówno ośrodkowym jak i obwodowym). Najczęściej spotykanymi schorzeniami, natury neurologicznej, są takie choroby jak:

– zapalenie mózgu
– zaburzenia naczyniowe
– choroba Parkinsona
– zaburzenia równowagi

Powyższe są dość poważne, ale nie można lekceważyć przewlekłych bólów głowy czy kłopotów ze snem, gdyż mogą one wynikać z złego funkcjonowania systemu nerwowego.

Określenie stanu chorego nie należy do łatwych. Należy wziąć pod uwagę takie szczegóły jak stan fizyczny pacjenta, odruchy, ruchomość stawów, a oprócz tego, wykonuje się badanie dna oka i sprawdza chód oraz mowę. Przeprowadza się też test tzw. wyższych czynności korowych. Ocenia się w nim, m.in.: mowę, orientację, pamięć a także umiejętności czytania, pisania i liczenia. Wydaje się, że to nie potrzebne, jednak solidni neurolodzy dowiedzą się wiele na tej podstawie.

Jak wybrać godnego polecenia neurologa? Wcale nie jest to duży kłopot. Dużo informacji da nam sieć. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce ‘ neurolog Warszawa’, a po ułamku sekundy otrzymamy masę wyników, wśród których znajdziemy strony opiniujące lekarzy. Popytać można także wśród rodziny czy znajomych, lecz nie zawsze chętnie chcemy o tym rozmawiać. Jednak nawet najlepszy specjalista zdziała niewiele, jeżeli nie udostępni mu się dobrego sprzętu. Rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa to absolutnie konieczne badania, jednak nie każda placówka dysponuje odpowiednimi urządzeniami. Na szczęście, sytuacja zmienia się, gdyż powstaje coraz więcej prywatnych klinik. Jeżeli podpiszą one kontrakty z NFZ, to badania na nowoczesnym sprzęcie będą dostępne dla każdego, nie tylko zamożnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *