Epidemiologia zależnie od źródeł podaje różne dane dotyczące zapadalności na chorobę alkoholową. Najbardziej ogólne dale światowe mówią, ze w populacji dorosłych obywateli ilość osób uzależnionych od silnych środków psychoaktywnych wynosi 20%. Oczywiście w Polsce dominującym związkiem jest alkohol etylowy. Dane zebrane z ośrodków zajmujących się leczeniem uzależnień mówią o milionie osób chorych na alkoholizm w naszym kraju. Biorąc pod uwagę to, że tylko niektóre placówki są objęte obowiązkiem sprawozdawczości i to, że niewielka część uzależnionych podejmuje leczenie, można przyjąć, że statystyki są mocno niedoszacowane.
Jeżeli przyjąć, że dotknięci problemem alkoholowym są również bliscy chorych, osoby współuzależnione, DDA, pracodawcy i pracownicy, oraz osoby zawodowo zajmujące się pomocą alkoholikom, możemy stwierdzić, że tematyka ta interesuje prawie każdego dorosłego Polaka. Alkoholizm i problemy z nim związane, to tysiące haseł. Niestety poziom wiedzy związanej z tym problemem mimo setek milionów złotych wydanych na edukację jest daleko niezadowalający. Dzieje się tak dlatego, że w naszym kraju większość środków finansowych rozdysponowana jest wśród środowisk humanistycznych. Działa silne lobby „pseudo-terapeutów”, niestety nie posiadające choćby minimalnej wiedzy biologicznej, niezbędnej do zrozumienia schorzenia mózgu jakim bez wątpienia jest ZZA. Ludzie ci głównie opierają się na dawno nieaktualnych doktrynach konfrontacyjnych, do dziś stosują metody leczenia wykreowane przed kilkudziesięciu laty, których skuteczność jest nieistotna klinicznie. W ten sposób zagarniają miliardy złotych z publicznej kasy, jednocześnie ograniczają chorym dostęp do nowych, skuteczniejszych metod terapii.
Spożycie napojów alkoholowych, takich jak wódka, wino, piwo stale rośnie. Wszyscy ponosimy konsekwencje tego stanu rzeczy. Jednak decyzje zapadają na szczeblu centralnym, kilka osób dzieli się tortem, nie zwracając uwagi na cierpienia pacjentów i ich rodzin.
Dlatego z inicjatywy obywatelskiej stworzyliśmy serwis alkoholizm.co, jest to stale rozbudowywana i aktualizowana baza wiedzy na temat choroby alkoholowej i jej peryferiów. W zasadzie każdy może dodawać artykuły związane tematycznie. Nasi moderatorzy, profesjonaliści, starają się publikować, te niosące wartość i burzące liczne mity związane z szeroko pojętym alkoholizmem. Zapraszamy do lektury i współtworzenia serwisu, z chęcią będziemy go rozwijać zgodnie z życzeniami użytkowników.