Niedawno publikowałem wpis o prowadzeniu pojazdów pod wpływem środków odurzających. Już następnego dnia wpadł mi artykuł o studencie, który został zatrzymany i osądzony za prowadzenie samochodu pod wpływem narkotyków. Okazało się, że tego samego dnia zażył tabletkę, tzw. przeciwgrypową, dostępną w sprzedaży, w kioskach i stacjach paliw, bez recepty. Na opakowaniu leku nie było informacji, że po zażyciu nie wolno prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn. Zatrzymujący go policjant wykonał test na zawartość opiatów w ślinie, z wynikiem dodatnim, w tabletce była mała dawka Codeiny. Celowo nie podam nazwy leku aby go nie promować.
Wg polskiego prawa nie wolno prowadzić pojazdów pod wpływem tych substancji: alkohol, opiaty, barbiturany, amfetamina, kokaina, benzodiazepiny, THC. Oczywiście będąc pod wpływem innych substancji psychoaktywnych też stanowimy niebezpieczeństwo na drodze i możemy być karani, jednak nie jest to już tak jednoznaczne. Wymienione substancje traktowane są jako podobnie działające do alkoholu i ustawodawca przewidział identyczną z alkoholem karę. Wspomnianemu studentowi Sąd w trybie nakazowym zasądził grzywnę i zabrał prawo jazdy na dziesięć miesięcy.
Kara jest oczywiście dotkliwa, jednak pamiętać należy, że naprawdę najgroźniejsze mogą być skutki wypadków. Jak pokazują badania 20% wypadków drogowych powodowana jest przez kierowców będących pod wpływem leków zaburzających zdolności psychomotoryczne, wpływających na zdolność prowadzenia pojazdów. Pamiętajmy, że przyjmując leki psychoaktywne narażamy na utratę zdrowia i życia siebie, pasażerów, pozostałych uczestników ruchu drogowego. Lepiej odpocząć przed prowadzeniem, wstrzymać się od jazdy, kiedy przyjmujemy leki upośledzające nasze zdolności psychomotoryczne. Musimy wiedzieć, ze nasz doktor może zapomnieć nas poinformować o tym niebezpieczeństwie, pytajmy farmaceutów, czytajmy ulotki. Nasza niewiedza nie chroni nas przed konsekwencjami prawnymi. A wyrzuty sumienia pozostaną do końca życia.
Więcej na temat szkodliwości i leczenia lekomanii – https://medox.org.pl/leczenie-lekomanii/