O uzależnieniu od alkoholu mówi się i pisze tomy. Co prawda mało w tym konkretnej wiedzy, za to sporo opisów własnych doświadczeń i rad. Myślę, ze spora część z nas przynajmniej raz w życiu zadała sobie pytanie: czy moje picie alkoholu jest bezpieczne?, czy to już alkoholizm? Istnieje kilka prostych testów diagnostycznych, które służą do szybkiego badania przesiewowego. Oczywiście na ich podstawie nie można stawiać diagnozy, do tego upoważniony jest tylko lekarz, po dokładnym zbadaniu pacjenta. Postaram się w tym poście przedstawić prosty test na alkoholizm – kwestionariusz CAGE.
Nazwa CAGE to akronim czyli skrótowiec powstały od pierwszych liter słów zawartych w czterech pytaniach testu. To prosty test na alkoholizm, którego oryginał stworzony jest w języku angielskim.
1. Have you ever felt you needed to Cut down on your drinking?
2. Have people Annoyed you by criticizing your drinking?
3. Have you ever felt Guilty about drinking?
4. Have you ever felt you needed a drink first thing in the morning (Eye-opener) to steady your nerves or to get rid of a hangover?
A jego polskie tłumaczenie brzmi:
1.Czy w Twoim życiu miały miejsce takie okresy, kiedy odczuwałeś/aś konieczność ograniczenia swojego picia ?
2.Czy zdarzyło się, że osoby z bliskiego Ci otoczenia denerwowały Cię uwagami na temat Twojego picia ?
3.Czy zdarzało się, że odczuwałeś/aś wyrzuty sumienia, poczucie winy, lub wstyd z powodu swego picia ?
4.Czy zdarzało Ci się, że rano po przebudzeniu pierwszą rzeczą było wypicie alkoholu dla „uspokojenia nerwów” lub „postawienia na nogi”?
Interpretacja testu jest bardzo prosta, odpowiedź twierdząca na choćby jedno pytanie sugeruje już co najmniej „picie problematyczne”, szkodliwe lub nadużywanie alkoholu. Odpowiedź „tak” na dwa pytania i więcej to duże prawdopodobieństwo, ze badany jest uzależniony od alkoholu. Oczywiście badanie powinno być pogłębione dokładnym wywiadem. Pytamy o występowanie alkoholizmu w rodzinie, częstotliwość i ilości spożywanego alkoholu, „sposoby picia”, tzn. czy pijesz samotnie czy towarzysko, itp., występowanie szkód spowodowanych alkoholem, społecznych, emocjonalnych, zdrowotnych. Jednak pamiętając, ze cześć pacjentów nie ma odwagi zgłosić się do profesjonalisty w celu ustalenia rozpoznania, szczerze polecamy to narzędzie do pierwszego badania skryningowego. Samo wykonanie testu zajmie nam minutę. A jego wyniki są wiarygodne, to narzędzie standaryzowane, nie psychozabawa. Wykonano liczne badania kliniczne, które uwiarygadniają to badanie. Zgodność diagnozy uczeni oceniają na 62-93%.
Masz wątpliwości co do swojego picia, zrób sobie ten test. Jeżeli jednak choć jedna Twoja odpowiedź będzie twierdząca, radzimy udaj się do specjalisty po profesjonalna diagnozę.
Pamiętaj alkoholizm trzeba leczyć.