Schorzenia wpływające na nasz układ trawienny stają się poważnym zagrożeniem na drodze do prawidłowego trawienia, które jest jedną z najważniejszych funkcji, za jakie odpowiedzialny jest nasz organizm. Prawidłowe trawienie wpływa na nasze samopoczucie oraz na ogólne funkcjonowanie. Lekarze prowadzą różnorodne badania w celu walki o lepsze zdrowie pacjentów, którzy z jakichś powodów mają zaburzone funkcjonowanie układu trawiennego. Jednym z nich jest przeszczepienie mikrobioty jelitowej. Metoda ta działa świetnie, szczególnie tam, gdzie zawiodło leczenie farmakologiczne lub nie przynosi ono pożądanych rezultatów, prowadząc do nawrotów choroby spowodowanej zakażeniem Clostridium difficile.
Mikroflora jelitowa to dobre bakterie, które mamy w naszych jelitach. Są odpowiedzialne za trawienie (między innymi rozkład błonnika poprzez fermentację) oraz wzmocnienie naszego organizmu.
W niektórych przypadkach równowaga flory bakteryjnej w jelitach może zostać zaburzona. Prowadzi to do wielu groźnych schorzeń, najczęstsze to:
- biegunka
- silne wzdęcia
- zaburzone trawienie
- nowotwór
Na czym polega przeszczep mikrobioty jelitowej?
Przeszczepienie mikrobioty jelitowej nie jest skomplikowanym zabiegiem. Początkowo badane jest zdrowie dawcy i materiał (kał). Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, próbkę kału rozdrabnia się i tworzy zawiesinę w roztworze soli fizjologicznej. Gotowy preparat wprowadza się do jelita chorego pacjenta za pomocą lewatywy, zgłębnika doodbytniczego albo zgłębnika nosowo – jelitowego. Zabieg przeszczepu mikrobioty jelitowej charakteryzuje się ogromną skutecznością, bowiem aż u 81% pacjentów wystarczył jeden zabieg do wyleczenia choroby. Powtórny zabieg gwarantuje 94% szans skuteczności, że choroba nie powróci. Innowacyjność i bezinwazyjność metody sprawia, że wkrótce wejdzie ona do praktyki klinicznej w leczeniu zakażeń spowodowanych Clostridium difficile. Obecnie zabieg ten wykonują lekarze w szpitalu w Wejherowie, Warszawie, Wołominie, Płocku, Toruniu i w Kielcach. Do badania dołącza coraz więcej ośrodków akademickich.
Wskazania do przeszczepu – gdzie się stosuje zabieg?
Do zabiegu przeszczepu mikrobioty jelitowej kwalifikują się przede wszystkim pacjenci, u których naturalna flora jelitowa jest zabita i wyjałowiona poprzez długotrwałe leczenie antybiotykami.
Przeszczepienie mikrobioty jelitowej praktykuje się również wśród osób z zespołem jelita drażliwego, chorobą Leśniowskiego – Crohna, wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego oraz innymi schorzeniami jelit. Długa i wyniszczająca organizm chemioterapia również jest wskazaniem do zabiegu.
więcej: human-biome.com