Rośnie liczba osób uzależnionych od leków przeciwbólowych

przez | 14 czerwca, 2016

Nie jest tajemnicą, że Polacy znajdują się na szczycie statystyk „narodów lekomanów”. Obok nas w czołówkach plasują się zawsze Węgrzy i Francuzi. Gdy podnosimy tematy związane z lekomanią przeważnie dotyczą one osób uzależnionych od leków uspokajających, przeciwlękowych, nasennych. Następnie dyskusja schodzi na tory związane z rosnącym stresem, podróżami między strefami czasowymi, coraz większym obciążeniem pracą, obowiązkami wywołującymi lęki, depresje, zaburzenia snu. Natomiast bardzo często pomija się wątki związane ze starzeniem się społeczeństwa, zwiększoną liczbą chorób zwyrodnieniowych. Tym, że spora grupa ludzi uprawia sporty, zwiększoną aktywność fizyczną, której towarzyszą liczne urazy. Zjawiskom tym nieodzownie towarzyszy ból. Co skutkuje częstym nadużywaniem leków o działaniu przeciwbólowym. Oczywiście, że większość tych specyfików to środki dostępne bez recepty, tzw. OTC. Niestety gwałtownie wzrasta również sprzedaż i użycie farmaceutyków o narkotycznym działaniu, głównie opiatowych.

Opiatowe środki przeciwbólowe towarzyszą nam od tysięcy lat. Oczywiście nie podam tu przepisu ale wystarczy kilka minut i garść słomy z wiadomego ziela aby samemu sporządzić jeden z najsilniejszym środków przeciwbólowych. Z czego skrzętnie korzystały nasze Babcie. Na szczęście obrót narkotycznymi środkami przeciwbólowymi jest dokładnie rejestrowany. Leki te wydawane są na numerowane recepty „narkotyczne” tzw. Rpw. Jednak istnieją wyjątki. Niektóre środki, dostępne nawet bez recepty zawierają opioidy. Umyślnie pominę substancje i nazwy ponieważ nie chcę propagować ich używania. Do takich szczególnych substancji o działaniu ośrodkowym należy również (wydawany na zwykłą receptę) i często zlecany pacjentom Tramadol. Szeroko stosowany w różnego rodzaju bólach, od urazowych, poprzez bóle przewlekle do opieki paliatywnej, niestety wywołuje uzależnienie. Jest to typowa zależność od opiatów, z narastającą tolerancją i dalszymi konsekwencjami. Jak wiadomo to jedne z najsilniej działających środków przeciwbólowych, wywołujące prawdziwe uzależnienie fizjologiczne, bardzo trudne do terapii.

Mamy nadzieję, że w niedługim czasie rozpocznie się akcja uświadamiająca pacjentów i głownie lekarzy o konsekwencjach leczenia tego typu środkami. Może wpłynie to na ograniczenie ich obrotu, zmniejszy się liczba uzależnionych pacjentów. Być może środki wydawane dotychczas praktycznie bez ograniczeń będą zapisywane bardziej restrykcyjnie.

Oczywiście należy tu wspomnieć również o tym, że nie wszystkie zależności od środków przeciwbólowych maja jatrogenne podłoże. Spora część młodzieży sięga po nie z uwagi na ich ośrodkowe, euforyczne działanie.u również dość łatwy dostęp prowadzi do życiowych tragedii.

Osobom, które już borykają się z problemem uzależnienia od leków przeciwbólowych polecam artykuł ekspertów: http://medox-lekomania.pl/uzaleznienie-od-lekow-opiatowych/uzaleznienie-od-tramalu/, to zespół profesjonalistów prowadzący zakład leczniczy zajmujący się leczeniem uzależnień.

2 komentarze do „Rośnie liczba osób uzależnionych od leków przeciwbólowych

  1. Anna

    Po pierwszym ataku padaczki myślałam, ze to przypadek. Po drugim zabrało mnie pogotowie, lekarz w SOR, wytłumaczył mi, ze to po tramalu mam padaczkę. Nie czekałam, poszukiwania w necie. Państwowo musiałabym czekać miesiąc na detoks. Wybrałam Klinikę Medox bo to chyba jedyny ośrodek gdzie pracują lekarze. Dwa inne odwiedziłam i okazało się, ze lekarz przyjeżdża na fuchę czasami wieczorem. Po 10 dniach byłam odtruta. Dziś wiem po rozmowach z terapeutą, że tak naprawdę nie byłam uzależniona. Szukałam doznań i błogostanu. Ale myślę, ze mam skłonność do używek a opiatów w szczególności. Mogę śmiało polecić Medox, dobra detoksykacja, miła atmosfera. Trochę się bałam, ze tam będą narkomanii ale okazało się, ze to ja byłam najgorzej wykształcona ze wszystkich pacjentów(a mam licencjat). Samo odtrucie bezbolesne, spałam jak dziecko i po opuszczeniu kliniki dobrze się czułam.

  2. Justi

    Gdy moja babcie upadłą i potłukła się dotarło do nas, że nadużywa leków, w jej pokoju znaleźliśmy całe siatki lekarstw. Wśród nich najbardziej obciążający i trudny do odstawienia okazał się Tramal. Zawieźliśmy babcię do Medoxu, ofertę znaleźliśmy w sieci. Byliśmy szczerze zaskoczeni poziomem usług, pokj przystosowany dla osób niepełnosprawnych z odpowiednią łązienką. Babcia porusza się sama ale ma pewne ograniczenia. Całodobowa opieka medyczna, dobre wyżywienie i wykonali babci szereg badań. Pobyt babci w tym oddziale trwał 15 dni w okresie których odstawiono Tramal. Babcia codziennie otrzymywała wsparcie terapeuty. Oczywiście teraz nadzorujemy przyjmowane pzrez nią leki i pozostajemy w kontakcie z lekarzem domowym. Polecam Medox jako oddział odstawiania Tramalu.

Dodaj komentarz