Jak wygląda życie z depresją?

przez | 13 października, 2016

Jak w rzeczywistości wygląda życie z depresją?

Depresja to bardzo ciężka choroba, która dotyka coraz więcej osób. Jeśli zostanie odpowiednio zdiagnozowana to jest to połową sukcesu. Niestety depresję bardzo często myli się z innymi chorobami o podłożu somatycznym np. z niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy. Życie chorego na depresję to ciągła walka z rzeczywistością i samym sobą. depresja

Jak wygląda codzienność osoby chorej na depresję?

Życie codzienne chorego na depresję to bardzo złożony proces. Choremu ciężko jest podejmować jakąkolwiek działalność, dlatego bardzo często jego dni upływają na bezczynności. To pogłębia zły stan psychiczny. Chory rezygnuje ze wszystkich aktywności, także tych, które sprawiały mu wcześniej przyjemność. Wielu dotkniętych depresją odchodzi z pracy lub rezygnuje ze studiów, bo nie jest w stanie wykonywać obowiązków. Każda, nawet najmniejsza czynność sprawia wielkie problemy. Choremu trudno jest wykonywać obowiązki domowe, dlatego często mieszka i żyje w bałaganie i nieporządku. Robienie zakupów, zajmowanie się domem, nauka i praca to rzeczy, które w głębokiej depresji są niewykonalne. Chory nie potrafi także kontynuować tego co zaczął przed chorobą, więc w jego życiu pojawia się coraz więcej spraw niedokończonych i wszelkiego rodzaju zaległości. Dotyczą one życia zawodowego i prywatnego. Nawet najprostsze czynności jak utrzymanie higieny osobistej czy wstanie rano z łóżka wydają się być niemożliwe do wykonania. Chory unika także kontaktów towarzyskich i coraz bardziej odsuwa się od ludzi. Jego życie wypełnione jest poczuciem winy i beznadzieją. Problemy z aktywnością odbijają się na jego samopoczuciu. Wszelkie trudności jeszcze bardziej pogłębiają jego zły stan.

Jakie są konsekwencje depresji?

Konsekwencji depresji jest bardzo wiele. Chory boryka się z brakiem wiary w siebie, smutkiem, anhedonią, niskim poczuciem wartości, beznadzieją i bezczynnością. To wszystko jeszcze bardziej pogłębia depresję. Każdy przeleżany w łóżku dzień, każda niewykonana czynność, każda zaległość w życiu prywatnym i zawodowym prowadzą do jeszcze większych problemów i wyrzutów sumienia. Nieleczona depresja sprowadza chorego na samo dno. Jeśli nie leczy się on farmakologicznie i nie uczęszcza na terapię to jego stan może się tylko pogorszyć. Tak samo dzieje się, kiedy nie ma on wsparcia w otoczeniu. Każdy nierozwiązany problem prowadzi do powstającej lawiny zaniedbań z którą bardzo trudno sobie poradzić.

Jak pomóc osobie w depresji?

Chory na depresję potrzebuje wsparcia i pomocy na co dzień. Należy pocieszać go nie tylko werbalnie, ale także starać się poprawić jego rzeczywistość. Oczywiście najlepiej zaczynać od małych kroków i działań, bo tylko stopniowe wychodzenie z depresji może dać długotrwały skutek. Chory potrzebuje wsparcia w codziennych czynnościach. Niezbędne jest także jego aktywizowanie. Dobre wyniki może dać także zachęcanie do powrotu lubianych przez chorego czynności. Zainteresowania i pasje mogą pomóc w pokonaniu smutku i anhedonii.

Pomagając osobie w depresji należy być jednak delikatnym i wyrozumiałym. Bowiem to co dla zdrowego człowieka jest błahostką, dla chorego na depresję wydaje się być niewykonalne. By więc pomagać choremu w sposób mądry i efektywny należy nabyć niezbędną wiedzę o chorobie.

Tu możesz poczytać jak leczyć depresję: https://medox.org.pl/leczenie-depresji/

Dodaj komentarz